Planując trasę, musimy ją uzależnić od naszych możliwości fizycznych i wytrzymałościowych. Tutaj pojawia się pytanie: „Jaki dystans na rowerze przejadę dziennie?”. Bardzo dużo zależy oczywiście od naszych indywidualnych predyspozycji, ale szacunkowo można założyć:

  • w terenie płaskim przeciętna osoba, która okazjonalnie uprawia sport i korzysta z roweru tylko kilkanaście razy w roku, może przejechać średnio od 30 do 60 km,
  • osoby aktywne, często jeżdżące na rowerze, mogą planować średnie dystanse do 70 czy nawet 100 km.
  • osoby bardzo aktywne, często korzystające z roweru, dla których przejechanie 140 km w ciągu dnia nie jest problemem, mogą założyć, że uda im się dziennie pokonać średnio 90–130 km.

Podkreślmy: mówimy o średnich dziennych dystansach.

W górskim terenie te wartości będą niższe o 30–50 proc. Więcej o planowaniu trasy w górzystym terenie oraz o strategii jazdy przeczytasz w podrozdziale „Wyznaczanie trasy/Ukształtowanie terenu»” oraz w rozdziale „Na wyprawie/Pod górę»”.

To, ile jesteśmy w stanie przejechać każdego dnia, zależy także od tego, jak dobrze znosimy jazdę w siodełku rowerowym, a także od naszej ogólnej wytrzymałości na zmęczenie. W tej drugiej kwestii pomoże nam odpowiednie przygotowanie kondycyjne, o którym przeczytasz w rozdziale „Planowanie wyprawy/Trening»

Niniejszy poradnik organizacji wypraw rowerowych powstał na podstawie książki “GlobRower – poradnik podróżnika rowerowego” autorstwa Marcina jakuba Korzonka.

Książkę można kupić w księgarniach lub bezpośrednio u autora >>